Dachy Małopolska

Porady

Ekipa ciesielska za każdym razem powinna wykonać konstrukcję dachową zgodnie z założeniami konstruktora (projektanta). Jeśli nie możemy wynająć nikogo, kto czuwałby nad taką ekipą warto samemu sprawdzić przynajmniej kilka podstawowych elementów takich jak: solidność połączeń poszczególnych elementów więźby (ilość zużytych gwoździ powinna być taka, jaką założył konstruktor), impregnację drewna w miejscach przecięcia belek, właściwe podparcie wszystkich elementów, dokładność cięcia elementów oraz solidność dokręcenia nakrętek śrub i używania pod nie podkładek (drewno ”pracuje” i słabo dokręcone nakrętki mogą się poluzować, co może prowadzić do utraty stabilności więźby).

Wykonanie dachu to najkosztowniejsza inwestycja do momentu powstania budynku w stanie surowym. Warto to jednak uwzględnić już na początku budowy, bowiem aby dach był solidny i służył latami, będzie to wymagać poniesienia odpowiednich wydatków. Wykonując jakiekolwiek prace samodzielnie bez doświadczenia, więcej wydamy później na konieczne naprawy, aniżeli uda nam się zaoszczędzić na wysokiej jakości materiałów i profesjonalnej ekipie ciesielskiej. Aby uniknąć błędów podczas powstania konstrukcji dachowej, nie wolno lekceważyć żadnego elementu, składającego się na nią. Zaowocuje to długowiecznością dachu oraz zadowoleniem z jego użytkowania i wyglądu.

Więźba dachowa, folia, ocieplenie i dachówki (lub blacha) powinny być do siebie dopasowane. Zaleca się wybranie systemu do krycia dachów u jednego, sprawdzonego producenta. Ponadto w ramach dbałości o dach konieczne jest dokonywanie corocznych przeglądów dachu przez rzetelnych fachowców.

  • <<<<<<<<< poprzednia strona                                                             następna strona >>>>>>>>>