Dachy Małopolska

Porady

Więźba dachowa to „kręgosłup dachu”. Stanowi ona wsparcie i podstawę dla pozostałych materiałów stosowanych podczas wykonania dachu. Konstrukcje dachowe różnią się od siebie m.in. ilością podpór, rozpiętością między nimi, rodzajem pokrycia, itp. Najczęściej więźba jest zbudowana z krokwi, murłat, płatwi, jętek, słupów, mieczy i wiatrownic.

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje więźb: krokwiową, jętkową i płatwiowo-kleszczową. Więźba krokwiowa jest najprostsza, najtańsza i najłatwiejsza do wykonana. Stosuje się ją, wtedy, gdy rozpiętość dachu nie przekracza 7 m, a nachylenie 30-50⁰. Tworzą ją głównie krokwie połączone ze sobą w kalenicy, osadzone na poziomej belce, której zadaniem jest przenoszenie sił rozpierających. Więźba jętkowa stosowana jest przy większych rozmiarach dachu (5-12 m) oraz nachyleniu połaci 25-65⁰.

Często wznosi się taką konstrukcje w domach z użytkowym poddaszem, gdyż pozwala to na łatwe kształtowanie pomieszczeń. Jętki łączą przeciwległe krokwie i przejmują siły rozporowe, nadając sztywność konstrukcji. Więźba płatwiowo-kleszczowa to najczęściej stosowany rodzaj więźby. Służy do wznoszenia dachów jednospadowych, dwuspadowych, płaskich i stromych, przy rozstawie ścian nawet do 16m. Taki rodzaj więźby jest zalecany w budynkach z użytkowym poddaszem, o skomplikowanym rzucie (np. na planie krzyża lub litery L) lub dachach wielopołaciowych.

  •                                                                                                             następna strona>>>>>>>>>